BUŁGARIA   Podróżowanie to moja pasja

 Bułgaria leży w środkowej części Półwyspu Bałkańskiego. Sąsiaduje z Grecją, Macedonią, Serbią i Rumunią.  Na wschodzie granicę państwa wyznacza Morze Czarne. Bułgarię zamieszkuje prawie 8 milionów ludzi, z  czego ponad 80% to prawosławni. Największym miastem i zarazem stolicą państwa jest Sofia, która liczy  1200000 mieszkańców. Inne duże ośrodki miejskie to Płowdiw, Wana, Burgas, Plewen i Stara Zagora.

Informacje praktyczne

Pogoda w Bułgarii

Klimat Bułgarii jest umiarkowany kontynentalny z wpływami Morza Czarnego na wschodzie kraju. Pory roku są zróżnicowane, lata bywają gorące, a zimą zdarzają się duże opady śniegu. Średnia temperatura roczna, to 9,9°C dla Sofii oraz 12,1°C dla czarnomorskiego wybrzeża. W styczniu średnia temperatura wynosi -1°C do -4°C, a w lipcu 23°C do 28°C. Suma opadów w ciągu roku waha się od 500 mm w centrum kraju do 1200 mm w Górach.

Styczeń – temperatura powietrza +8°C, w górach –7°C. Do wyboru: narciarstwo albo zwiedzanie.

Luty – nad morzem 10°C. Szkoda, że woda ma tylko 4°C.

Marzec – temperatura 12°C. Można podziwiać wspaniałe widoki Bułgarii, np. w regionie Nessebar.

Kwiecień – 15°C. Na podgórzu Starej Płaniny zabytki, folklor i cudowne krajobrazy.

Maj – temperatura 22°C. W Dolinie Róż warto wziąć udział w dorocznym święcie (oczywiście róż).

Czerwiec – woda już się ogrzała do 22°C, powietrze do 26°C.

Lipiec – w Warnie 30°C, a w morzu 24°C. Chyba lepiej zrezygnować z wędrówek i pójść na plażę.

Sierpień – nad Morzem Czarnym pełnia lata z temperaturą ok. 30°C, chłodniej jest tylko w górach : 24°C.

Wrzesień – przy temperaturze 24°C można pomyśleć o wspaniałych bułgarskich zabytkach, np. w Płowdiw.

Październik – temperatura wynosi 20°C. W Sofii czekają nie tylko zabytki i muzea, ale też w pobliżu piękny park narodowy.

Listopad – 12°C. Taka temperatura pozwala na odkrywanie zagubionych w górach miasteczek w Rejonie Rodopskim.

Grudzień – w górach minus 3°C, w Sofii plus 5°C. Mimo niezbyt dużej powierzchni, Bułgaria oferuje szeroki wybór atrakcji.

WALUTA I ORIENTACYJNE CENY
Walutą obowiązującą w Bułgarii jest lewa (BGN). Odpowiednikiem groszy są tutaj stotinki, czyli jeden lewa to sto stotinek (1BGN = 100 stotinek). Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że kurs bułgarskiego lewa jest SZTYWNO powiązany z kursem euro w stosunku 1EUR=1,9558BGN. Co to oznacza? Otóż oznacza to, że kurs lewa jest NIEZMIENNY w stosunku do euro, czyli, w ogromnym uproszczeniu, można powiedzieć, że w Bułgarii w pewnym sensie euro już obowiązuje.
 1 BGN = 2,35 PLN (średni kurs ) 
ręcznik plażowy – 10-12 BGN, większy 20 BGN
sok owocowy w markecie – 2-4 BGN
piwo w sklepie od 1 BGN
0,5 l coli w markecie – 1,2 BGN
butelka 0,5 l wódki w markecie – od 6 BGN, 0,7 l rumu – 8,5 BGN
kilogram czereśni -3-4 BGN
100 g lodów – 1,69 BGN na stoisku przy plażylody Twister – 1 BGN w sklepie
JĘZYK
Narodowym językiem jest bułgarski zapisywany grażdanką (reformowaną cyrylicą). W regionach turystycznych porozumiewać można się również po rosyjsku, francusku, angielsku i niemiecku.
CZAS
Godz. 12:00 w Polsce = godz. 13:00 w Bułgarii.
KUCHNIA/SMAKOWITOŚCI
Wiele bułgarskich restauracji oferuje typowe dania lokalnej kuchni. Tradycyjna kuchnia jest pikantna, używa się dużo papryki, pieprzu, czosnku i ziół. Typowe dania: skara - mieszanka mięs z rusztu, piperka biurek - pieczona papryka z serowym farszem, gjuwecz - potrawka z mięsa duszonego z bakłażanami i ziemniakami. W Bułgarii wyrabia się bardzo dobre wina, winiaki i brandy.
PAMIĄTKI
Najpiękniejsze pamiątki z Bułgarii to rękodzieło artystyczne: drewniane rzeźby, tkactwo, szczególnie piękne hafty z Nesebyru i Warny. Aromatycznych wspomnień po powrocie do kraju dostarczą olejki różane z Doliny Róż zakupione w Kazanłyku.
CIEKAWE WYDARZENIA
Maj - Festiwal Róż w Kazanłyku, lipiec - Festiwal Arbuza w Szumen, sierpień - festiwale ludowe w Warnie.
TRANSPORT I KOMUNIKACJA
Sieć komunikacji w Bułgarii jest dobrze rozwinięta. Pomiędzy miejscowościami można poruszać się klimatyzowanymi autobusami linii lokalnych lub zdecydować się, szczególnie na dłuższej trasie, na szybszy przejazd pociągiem. Pomiędzy kurortami turystycznymi oprócz taksówek, które nie są drogie, można przemieszczać się również prywatnymi furgonetkami. Wygodne i bezpieczne jest również podróżowanie wynajętym samochodem.
Lotniska w Bułgarii
Bułgaria to kraj ogromnie lubiany przez turystów z całego świata. Jeszcze nigdy nie był on tak dostępny, jak dzisiaj - w dobie tanich lotów. Po wyszukaniu najlepszej promocji tanich lotów do Bułgarii, zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi portami lotniczymi w tym państwie.
* Lotnisko Burgas (BOJ)
* Lotnisko Płowdiw (PDF)
* Lotnisko Sofia (SOF)
* Lotnisko Warna (VAR)
WYNAJEM SAMOCHODU
Rezerwacji samochodu można dokonać jeszcze przed wyjazdem na wakacje. Samodzielnie zwiedzanie pozwala dowolnie wybrać interesujące nas miejsca. Zachęcamy do skorzystania z naszych propozycji. Po dokonaniu rezerwacji auta w naszym biurze, rezydent w miejscu wakacji pomoże w załatwieniu formalności - wystarczy zatem wybrać rodzaj samochodu i ilość dni wynajmu, a później cieszyć się z wygody podróżowania.
PLAŻE
Wiele plaż Bułgarii zostało odznaczonych "Błękitną Flagą", co potwierdza ich czystość i bardzo dobre zagospodarowanie. Znajdują się tu piękne, długie plaże, na przykład ta w Złotych Piaskach, osiągająca około 3,5 km. Są również niewielkie, ale urocze, położone w małych zatoczkach, jak na przykład te w kurorcie Św. Konstantyn. Wszystkie mają złoty piasek i łagodne zejście do morza. Wzdłuż wybrzeży Bułgarii ciągną się lasy, które czasem podchodzą do samego brzegu Morza Czarnego.
SPORTY
Przy plażach istnieje wiele wypożyczalni sprzętu sportowego, co pozwala na uprawianie wielu sportów, m.in. surfingu, jazdy na nartach wodnych i skuterach wodnych. Na lądzie natomiast można wybrać się na piesze lub konne wycieczki malowniczymi szlakami
Przykładowe ceny w miejscowościach turyst.:
Kawa, herbata - 1 BGN
Woda mineralna 1,5 - 1 BGN
Piwo lokalne - 1,50 BGN
Rakija 50 ml - 2,50 BGN
Sałatka szopska - 3 BGN
Zupa - 3 BGN
Drugie danie - od 5 do 10 BGN
Znaczek pocztowy - 1 BGN
Powyższe ceny są uśrednione i w szczycie sezonu turystycznego mogą wzrosnąć nawet o ok. 50%. Ceny w lokalach luksusowych mogą znacznie odbiegać od wymienionych.
Sklepy w Bułgarii są zazwyczaj otwarte do godz. 18:00, a w miejscowościach turystycznych bardzo często do 22:00 lub całą dobę. Sklepów akceptujących karty kredytowe nie jest jeszcze wiele lecz można w nich korzystać z wszystkich popularnych rodzajów kart.
Szczepienia, opieka zdrowotna:
Brak obowiązku dokonywania szczepień. Brak zagrożeń epidemiologicznych. Od turystów jest wymagane ubezpieczenie zdrowotne na czas pobytu w Bułgarii. Osoby opłacające składki na NFZ, podróżujące po Bułgarii, mają prawo korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Udając się do lekarza, należy mieć dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUZ).
Bezpieczeństwo:
Odradzamy podróżowanie nocą, zatrzymywanie się na niestrzeżonych parkingach, a także w przydrożnych barach, motelach itp. Nie jest wskazane pozostawianie auta z zagraniczną rejestracją bez dozoru, szczególnie z bagażem wewnątrz. Zalecamy blokowanie drzwi samochodu od wewnątrz.
Podczas pobytu w hotelach, w kwaterach prywatnych czy na kempingach nie należy pozostawiać w nich, szczególnie 'na wierzchu', pieniędzy, kosztowności i dokumentów.
Zalecamy ostrożność podczas wymiany waluty w kantorach, odradzamy wymianę pieniędzy 'na ulicy'.
Informacje dla kierowców:
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.  Obowiązują winiety dla wszystkich rodzajów pojazdów. Cena winiety tygodniowej dla pojazdów osobowych wynosi 5 EUR, miesięcznej wynosi 12 EUR, a winiety ważnej 1 rok – 69 EUR. Nie należy podróżować nocą, zatrzymywać się na niestrzeżonych parkingach, w przydrożnych barach itp.
Uznawane jest zarówno polskie jak i międzynarodowe prawo jazdy. Zabronione jest udostępnianie swojego pojazdu obywatelowi bułgarskiemu i kierowanie pojazdem, który należy do obywatela bułgarskiego z wyjątkiem sytuacji posiadania notarialnie poświadczonego pełnomocnictwa właściciela.
Ubezpieczenia OC oraz zielona karta są obowiązkowe.
W paszporcie osoby wjeżdżającej do Bułgarii samochodem celnicy dokonują adnotacji dotyczącej pojazdu, co jest zobowiązaniem dla kierowcy do opuszczenia Bułgarii tym samym autem. Cudzoziemiec nie może opuścić terytorium kraju bez pojazdu nie dokonując odpowiednich formalności w urzędach bułgarskich. Wyjazd innym pojazdem jest traktowany jako próba nielegalnego importu samochodu. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby potwierdzenie własności auta przy wjeździe nie zostało odnotowane w paszporcie pasażera. Jeśli podróż odbywa się samochodem, którego właścicielem jest inna osoba, należy mieć poświadczone pełnomocnictwo przetłumaczone w jęz. bułgarski, niemiecki, angielski lub francuski.
Wiza, przepisy prawne:
Obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Republiki Bułgarii przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia pierwszego wjazdu, oraz przejeżdżać tranzytem przez terytorium Republiki Bułgarii na podstawie ważnych paszportów lub dowodów osobistych. Brak obowiązku posiadania wizy. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej od deklarowanego czasu pobytu.
W Bułgarii istnieje obowiązek meldunkowy. Należy zameldować się w miejscu pobytu w trakcie 5 dni od momentu przekroczenia granicy. W hotelu meldunek jest potwierdzany na miejscu. Udokumentowaniem meldunku mogą być także poświadczenia na kartach statystycznych wręczanych podczas przekraczania granicy, a także rachunki za opłacone usługi noclegowe. Brak meldunku karany jest przy wyjeździe grzywną w wysokości 100 USD. W przypadku długoterminowego pobytu bez zameldowania grzywna może być nawet kilkakrotnie wyższa.
Podczas wwozu i wywozu waluty o równowartości do 8000 BGN, a także kosztowności w ilości zwyczajowo przyjętej nie ma obowiązku wypełnienia deklaracji celnej. W innych przypadkach podczas wyjazdu wypełniona deklaracja jest dowodem pochodzenia wywożonych kosztowności lub waluty. Nie można wwozić towarów w ilościach handlowych nawet w ramach limitu 100 USD. W przypadku wywożenia z Bułgarii pamiątkowych ikon należy mieć przy sobie dowód ich zakupu, a także zaświadczenie, że nie są one przedmiotami o wartości historycznej.
Po przystąpieniu Bułgarii do UE nie ma możliwości ubiegania się przez polskich turystów wracających do kraju o zwrot podatku VAT od towarów zakupionych w tym kraju.
Pomoc konsularna:
Ambasada RP
ul. Chan Krum 46, 1000 Sofia
tel. (003592) 987-26-10, 987-26-60
fax.(003592) 987-29-39
e-mail: polamba@internet-bg.net
Wydział Konsularny
adres - j.w.; tel/fax. 981-85-45
e-mail: polconsul@internet-bg.net
Konsulat Generalny RP w Warnie
ul. Sławiańska 18, 9000 Warna
tel. (0-0 359 52) 60-92-12, 13
(0-0 359 52) fax 60-92-11
e-mail: conplvar@techno-link.com 
Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW