BUŁGARIA   Podróżowanie to moja pasja

 Bułgaria leży w środkowej części Półwyspu Bałkańskiego. Sąsiaduje z Grecją, Macedonią, Serbią i Rumunią.  Na wschodzie granicę państwa wyznacza Morze Czarne. Bułgarię zamieszkuje prawie 8 milionów ludzi, z  czego ponad 80% to prawosławni. Największym miastem i zarazem stolicą państwa jest Sofia, która liczy  1200000 mieszkańców. Inne duże ośrodki miejskie to Płowdiw, Wana, Burgas, Plewen i Stara Zagora.

Bułgaria to kraj pięknej muzyki, pysznej kuchni i gościnności. Wszystkie te walory poznacie wybierając się na tradycyjny wieczór bułgarski...
Kolacja z tradycyjnymi potrawani bułgarskimi, smakowite, bułgarskie wina w nieograniczonej ilości i zabawa do późnych godzin nocnych - owe atrakcje czekają turystów na tzw.: wieczorze bułgarskim.
Goście witani są chlebem i solą. Głównym elementem wieczoru jest posiłek goście mogą być mile zaskoczeni wyglądem stołów oraz ilością i jakością tradycyjnych potraw. Do picia podawana jest rakija oraz bułgarskie wino.Po posiłku czas umila tradycyjna, bałkańska muzyka i tańce. Między innymi prezentowany jest nestynarski taniec, czyli taniec boso na rozżarzonych węglach.Po pokazie goście są zapraszani do różnych śmiesznych zabaw, a następnie do tańca.

RC Studio Rysiek Cienciała


Rejs po rzece Ropotamo

Wyprawa łodzią po rzece Ropotamo , podczas ktorej można w pełni wypocząc wśród zieleni i gór , w wyjątkowo malowniczym miejscu , ktore słynie z lilii wodnych i olbrzymich wydm. W rzece pływa wiele ryb, a w parku można spotkać sarny, dziki, jelenie i wiele gatunków ptaków śpiewających.Cała roślinność, sprawiająca wrażenie lasu podzwrotnikowego, i zwisa nad spokojnymi wodami Wycieczka wygodną, osłonietą od słonca łodzia trwa okolo 1 godzine , i konczy sie przy malowniczym ujsciu rzeki.
Aby się dostać do przystani gdzie odpływają barki , trzeba udać się pieszo lub rowerem w kierunku
Burgas i przed mostkiem skręcić w głąb lasu. Sama wycieczka jest nie droga kosztuje około 8lv .

RC Studio Ryszard Cienciała


Park wodny Aquaparadise k. Neseberu

Położony jest na 46'000 metrów kwadratowych, a długość wszystkich zjeżdżalni przekracza 1'300 metrów długości. Na jego terenie znajduje się około 30 różnych atrakcji wodnych.
Bardzo wiele atrakcji jest ciekawe również dla dorosłych osób, nie tylko dla dzieci.
Na terenie parku znajdują się również restauracje, kilka basenów, drink bary oraz odbywają się różnego rodzaju animacje.
Strona WWW:  http://www.aquaparadise-bg.com/park_en.html

ACTION AQUAPARK – Słoneczny Brzeg 

Action Aquapark jest najwspanialszym Parkiem Wodnym w BG o powierzchni 24 000 m2
wkomponowany w przestrzeń zieloną, zlokalizowany w zachodniej części Słonecznego Brzegu.
W swej bogatej infrastrukturze posiada 14 urządzeń wodnych, kilka koktajlbarów, restauracje, (leżaki, parasolki, pontony i maty- bezpłatne)
Aquapark jest czynny od 1.06-10.09.2007 w godz. 10.00 – 18.00 ( codziennie )
(od 12.07 – 29.08 wydłużony czas do godz. 19.00)
Transport do Aquaparku ze Słonecznego Brzegu, Nesseberu i Ravdy – BEZPŁATNY

1.Kamikadze, 2.Plac zabaw dla dzieci 3.Twister 4.Niagara 5.Wielka zjeżdżalnia 6.Domek z lodami 7.Restauracja 8.Jacuzzi 9.Basen dla dorosłych 10.Bar Coca cola 11.Leniwa rzeka 12.Statek Piracki 13.Basen dla dzieci 14.Wodny Zamek 15.Pamiątki i foto

Ceny wejścia zależą od wieku wchodzącego i od wzrostu. Dorośli (wszyscy powyżej 1,30 metra wzrostu) zmuszeni są zapłacić 34 BGN za bilet całodniowy, dzieci (0,90-1,30 m) oraz seniorzy (powyżej 60 roku życia) 17 BGN. Bilet na pół dnia, dostępny po godzinie 15:00, kosztuje odpowiednio 24 BGN oraz 12 BGN. Dzieci o wzroście poniżej 0,9 m wchodzą bezpłatnie. W cenie biletu można korzystać ze wszystkich atrakcji, parasoli, leżaków, szatni, pryszniców. Dodatkowo w cenę wliczone jest ubezpieczenie, które pokrywa koszty pomocy medycznej w razie wypadku oraz transfer do parku wodnego. Dodatkowo płatne są szafki lub sejf na rzeczy wartościowe oraz żywność i napoje.
Strona WWW  http://www.aquapark.bg

Delfinarium Warna

Delfinarium to wspaniałe miejsce dla całej rodziny. Usytuowane jest w miejscowości Varna w Bułgarii. Odbywają się tam pokazy o nazwie Dolphin Show, składające się z takich elementów jak akrobatyka, śpiew, taniec i zabawa z publicznością. Głównymi aktorami całego spektaklu są oczywiście delfiny. Wszystko jest prowadzone w czterech językach na raz: bułgarskim, rosyjskim, niemieckim i angielskim.
          Dni otwarcia   Godziny przedstawień:
              cały rok            wtorek-niedziela

                          10.30
                          12.00
                          15.30
                          17.00Cena biletów ok. 35 Lewa
więcej na oficjajnej stronie delfinarium

Jeep safari


Wycieczkę jeepami rozpoczyna poranna przejażdżka górskimi masywami do niewielkiej wioski, w której można popróbować tradycyjnych przysmaków. Po przejechaniu przez kanion i rzekę postój przy monastyrze św. Konstantyna i Heleny. Dalsza jazda w górę malowniczych zboczy do wioski Koszarica. Lunch w tradycyjnej gospodzie. Następnie pokaz produkcji tradycyjnego winiaku uzyskiwanego z winogron, degustacja i możliwość kupna. W południowych godzinach powrót do Słonecznego Brzegu.
Ceny zależą
od organizatora ,który organizuje
imprezę.

Dolina róż

Ten region Bułgarii słynie z największych na świecie ogrodów różanych i lawendowych. To właśnie tutaj co roku w maju odbywa się międzynarodowy festiwal folklorystyczny Święto Róż. Dolina Róż jest celem wielu wycieczek z całego świata. Turyści oprócz wspomnianych ogrodów różanych mogą liczyć na inne atrakcje, przede wszystkim zabytki architektury i uzdrowiska:
zabytkowe miasto Kazanłyk: grobowiec tracki z IV- III w. p.n.e., Kałofer, Karłow (centrum destylacji olejku różanego), Sopot, Klisura (architektura z XVII-XVIII w.)
uzdrowiska: Karłowska Bania, Paweł Bania
W Kotlinie Złatickiej znajdują się dobrze zachowane zespoły miejskie z okresu XVII - XIX w. - bułgarskie odrodzenie.

Rezerwat przyrody Srebyrna

Srebyrna to rezerwat przyrody oraz jezioro w Bułgarii usytuowane w odleglości 18km na zachód od miasta Silistra, 2 km na południe od Dunaju, w pobliżu granicy z Rumunią. Głębokość jeziora waha się od 1 do 3 metrów.
Na terenie obszaru chronionego o powierzchni 600 ha występuje 67 gatunków roślin, 39 gatunków ssaków, 21 gatunków gadów i płazów, i więcej niż 10 gatunków ryb. Rezerwat ten jest przede wszystkim znany ze 179 gatunków ptaków. W 1983 roku „Srebyrna” została włączona do listy Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW