BUŁGARIA   Podróżowanie to moja pasja

 Bułgaria leży w środkowej części Półwyspu Bałkańskiego. Sąsiaduje z Grecją, Macedonią, Serbią i Rumunią.  Na wschodzie granicę państwa wyznacza Morze Czarne. Bułgarię zamieszkuje prawie 8 milionów ludzi, z  czego ponad 80% to prawosławni. Największym miastem i zarazem stolicą państwa jest Sofia, która liczy  1200000 mieszkańców. Inne duże ośrodki miejskie to Płowdiw, Wana, Burgas, Plewen i Stara Zagora.

Ciekawostki

Bułgarski wieczór

Gościnność
By przekonać się o gościnności Bułgarów wystarczy udać się na tradycyjny wieczór bułgarski, gdzie już przy wejściu goście witani są chlebem. Trzeba wiedzieć, że posiłki odgrywają znaczącą rolę w życiu Bułgarów. Dość często są spożywane w szerszym gronie i trwają naprawdę długo. Potrawę główną spożywa się popijając winem. Trzeba dodać, że to właśnie Bułgaria uznana jest za ojczyznę wina. A ciekawostką jest, że Polacy są największymi amatorami bułgarskich win w całej Unii Europejskiej.
Bułgarzy
Temperament Bułgarów można określić słowami: wino, muzyka, otwartość, tolerancja… Lubią biesiadować, słuchać muzyki i dobrze się bawić. Ich osobliwością jest przyjazna atmosfera w relacjach międzyludzkich, niski stres, zdrowe odżywienie, uprawianie sportów i długowieczność. W kraju tym wyróżnia się znaczne rozwarstwienie społeczne, jest dużo przesadnie bogatych ludzi.
Może właśnie dzięki mentalności Bułgarów jest to kraj tak chętnie odwiedzany przez turystów, bowiem niezmiennie od kilku lat znajduje się w czołówce najchętniej odwiedzanych krajów (z około 10-milionową liczbą turystów rocznie). Kraj ten ma do zaoferowania piękne wybrzeże z plażami o wyjątkowo delikatnym piasku, niezwykłej szerokości i urody, gdzie temperatura powietrza i wody mało się różni między sobą. Co do nurkowania w wodach Morza Czarnego to niektórzy twierdzą, że warto zaopatrzyć się w tzw. neck Wright, czyli obciążnik z ołowiu zakładany na szyję. Jego waga sprawia, że łatwiej zejść pod wodę. Jako ciekawostkę trzeba dodać, że w bułgarskim morzu wyporność jest mniejsza niż w innych ciepłych morzach, dlatego nurkuje się o wiele łatwiej.
Bułgarskie obiekty na liście UNESCO
Cerkiew Bojańska koło Sofii
Jeździec z Madary
Zespół cerkwi wykutych w skale w Iwanowie
Tracki grobowiec z Kazanłyku
Zabytkowe miasto Nesebyr
Rezerwat przyrody Srebyrna
Park Narodowy Pirinu
Monastyr Rilski
Grobowiec tracki w Swesztari

Foto Rysiek Cienciała

Zabytki religijne
Górskie obszary Bułgarii skrywają nieprzebraną liczbę niepowtarzalnych klasztorów, w których można poczuć atmosferę dawnych czasów. Kraj ten posiada dziewięć obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która ochrania cenne zabytki i ślady kultury materialnej z całej Ziemi. Do Bułgarii przyciągają turystów także trudno dostępne skały w miejscowości Belintasz w Rodopach, będące miejscem różnych kultów religijnych od tysięcy lat. Magia tego miejsca jest bardzo silna, jedni odczuwają tu przypływ energii, inni boją się klątwy jaka panuje nad tym miejscem, naukowcy zaś są pewni, że jest to miejsce lądowania przybyszów z kosmosu. Faktem jest, że większość turystów odwiedzających Belintasz wierzy, że przebywanie w tym miejscu przynosi zdrowie.
Handel i ulice
Bułgarii to również jedno wielkie handlowisko. Bazary są nieodłączną częścią krajobrazu bułgarskiego. Miejscowe bazary mają swój urok, który przyciąga niezliczone grono odwiedzających. Bułgaria to kraj, gdzie setki ulic mają jednakowe nazwy (np. w Sofii aż 558 ulic), to kraj gdzie rodzice są karani za wagary swoich dzieci, to kraj gdzie nasycenie aut wyprzedziło Nowy Jork. Bułgaria to kraj kontrastów, bogatej historii i ciekawych tradycji, dzięki którym turystów wciąż przybywa i przybywa.
Święta w Bułgarii
DataŚwięta państwoweBułgarska nazwa
1 styczniaNowy RokНова година (nowa godina)
3 marcaŚwięto Odzyskania NiepodległościНационален празник (nacjonalen praznik)
1 majaŚwięto PracyДен на труда (den na truda)
24 majaŚwięto Piśmiennictwa Słowiańskiego i KulturyДен на славянската писменност и култура (den na slawjanskata pismennoct i kultura)
6 wrześniaDzień Jedności NarodowejДен на съединението на България (den na syedinenieto na
Bulgaria)
22 wrześniaDzień NiepodległościДен на независимостта (den na nezawisimostta)
1 listopadaDzień Budzicieli NaroduДен на народните будители (den na narodnite buditeli)
25 grudniaBoże NarodzenieКоледа (koleda)
Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW