BUŁGARIA   Podróżowanie to moja pasja

 Bułgaria leży w środkowej części Półwyspu Bałkańskiego. Sąsiaduje z Grecją, Macedonią, Serbią i Rumunią.  Na wschodzie granicę państwa wyznacza Morze Czarne. Bułgarię zamieszkuje prawie 8 milionów ludzi, z  czego ponad 80% to prawosławni. Największym miastem i zarazem stolicą państwa jest Sofia, która liczy  1200000 mieszkańców. Inne duże ośrodki miejskie to Płowdiw, Wana, Burgas, Plewen i Stara Zagora.

Bułgarska kuchnia

sałatka szopska

Kuchnia bułgarska
Kuchnia bułgarska to efekt wielu wpływów – greckich, tureckich, niemieckich i dawniejszych, bizantyjskich. Mieszkańcy tego kraju przejęli wiele potraw i produktów od swoich sąsiadów, przerobili je jednak na swoją modłę, przystosowując do swoich długowiekowych nawyków. Z Grecji przeniknęło do nich uwielbienie dla sałatek, co widać w potrawie niemal narodowej – sałatce szopskiej, przyrządzanej z nieodzownym dodatkiem sera feta, natomiast oddziaływanie Turcji widać w formie potraw mięsnych – kebabach i kebaczetach. Nie spotkamy tutaj właściwie potraw w rodzaju naszych pierogów – Bułgarzy nie przepadają za mącznymi potrawami, a już najmniej za tymi w słodkiej formie. Jedzą za to bardzo dużo chleba, który stanowi dodatek do wszystkich praktycznie dań.
Dania kuchni bułgarskiej:
sałatka szopska – sałatka z warzyw – pomidorów, ogórków, słodkiej i ostrej papryki, sera feta, natki, z dodatkiem oliwy, octu i przypraw
czorba – gęsta, pikantna zupa podawana na zimno lub na gorąco, gotowana od początku do końca na wolnym ogniu, dodając na wstępie wszystkie produkty od razu
gjuwecz – danie mięsne, przyrządzane z młodych i tłustych mięs, gdzie podczas gotowania nie dodaje się już żadnego tłuszczu
musaka – pracochłonna zapiekanka z warzyw i ryżu – przygotowana z podduszonych warzyw ułożonych w naczyniu do zapiekania naprzemiennie z ryżem, na koniec polewana mieszaniną jajek z mlekiem, które zapiekając się, tworzą chrupiącą skorupkę
kiufte – kulki z siekanego mięsa opiekane na grillu
skara – różne mięsa z rusztu
ljutika – ostre papryczki, nadziewane czosnkiem i natką, a później marynowane – podaje się je ze świeżymi warzywami
bob czorba – wyśmienita zupa przyrządzana z białej fasoli i warzyw, z zasmażką
kwaśna czorba – pikantna, lecz i lekko kwaśna zupa sporządzana na bulionie z baraniny
tarator – chłodnik z ogórków i czosnku, na bazie jogurtu, z dodatkiem orzechów włoskich
trienica – zupa na soku z kiszonej kapusty, z mącznymi kluseczkami zasmażanymi z cebulą i papryką
kartofena mandża – danie z gotowanych ziemniaków i cebuli, przyprawione papryką i świeżą mietą
sirenki – ciasto z nadzieniem z sera feta, które po upieczeniu kroi się w kwadraty i podaje na ciepło
pileszka kawarma – mięso z kurczaka w sosie paprykowym
turszi z warzyw – kiszonki z różnych rodzajów warzyw, które przygotowuje się przekładając je liśćmi winnogro – używane później jako dodatek lub składnik potraw
kabapczeta – kotlety z mięsa baraniego, podobne do naszych mielonych
Przysmaki kuchni bułgarskiej
Kuchnia bułgarska ma w sobie także wiele charakterystycznych dla siebie smakołyków. Jest wśród nich na przykład pyszna, przyrządzana na bazie młodej pokrzywy zupa. Pokrzywę sieka się drobno, przesmaża na tłuszczu, dodaje do niej cebulę, wodę, mąkę i sól, a pod koniec gotowania dolewa mleka i podaje z jajkiem na twardo, czym bardzo przypomina naszą rodzima zupę szczawiową. Pod koniec kwietnia, w okolicach dnia św. Jerzego piecze się przy ognisku młode jagnię, co jest już wielowiekową bułgarska tradycją. jesienią, kiedy Bułgarzy cieszą się wielką obfitością warzyw i owoców, często przygotowuje się specjalność charakterystyczną dla tego regionu – odpowiednik naszych gołąbków, zawijanych jednak nie w kapustę, lecz w liście winogron. Przyrządza się wtedy również zapasy na zimę – do najbardziej znanych przetworów warzywnych należą kiszonki, przygotowywane z przekładanych liśćmi winorośli warzyw, a później używane jako dodatek lub składnik wielu potraw. Jesień to w Bułgarii czas bakłażanów i świeżej, olbrzymiej często papryki oraz soczystych arbuzów.
Produkty mleczne w kuchni bułgarskiej
Znakiem rozpoznawczym bułgarskiej kuchni są produkty mleczne. Jogurty, bez których gotowanie w tym regionie chyba by nie mogło istnieć, są gęste i zawiesiste – można je właściwie wyłącznie jeść łyżeczką. Wytwarzane tutaj sery należą do znanych w innych częściach Europy smakołyków – wystarczy wspomnieć tzw. kaszkawał, ser wytwarzany w specjalny sposób z owczego mleka, który je się na zimno lub na gorąco, w postaci obtoczonych w jajku i usmażonych kawałków. Nie sposób również pominąć narodowego smakołyku, dodawanego do wszystkich niemal potraw – sera feta. W południowo – wschodniej części kraju je się bardzo dużo ryb, przede wszystkim jesiotrów oraz makreli.
Słodycze w kuchni bułgarskiej
Bułgarzy mają także słodkie przysmaki. Deserami są najczęściej ciasta – triguna, kadaif bądź bakława. Ta ostatnia jest pokrojonym w romby i obficie nasączonym syropem ciastem z nadzieniem z orzechów. Inna jego forma to rewane, a nieco lżejszym przysmakiem jest kozunak – ciasto drożdżowe z rodzynkami i migdałami, zazwyczaj posypane cukrem pudrem.
Typowa dieta codzienna Bułgara wygląda następująco:
Śniadanie: słodka bułka popijana kwaśnym mlekiem.
Obiad: sałatka szopska przepijana kieliszkiem rakiji, gęsta zupa czorba oraz często mięsne danie główne – wszystko oczywiście w towarzystwie wina.
Deser: ciasto, najczęściej niezmiernie słodkie.
Kolacja: najobfitszy posiłek, który stanowi najczęściej jednogarnkowa, mięsna potrwa
Napoje w kuchni bułgarskiej
Między posiłkami popija się kawę, zwaną dżezwe. Jest to słodki napój, przygotowany w specjalnym tygielku. Kawa jest w nim gotowana z dodatkiem cukru na małym ogniu, bez doprowadzania do wrzenia tak długo, aż ten się rozpuści. pija się również dużo soków owocowych, a także lokalne napoje – ajran, który powstaje na bazie jogurtu, herbatę z cytryną, a także alkohole – wyśmienite wina oraz boza – słodkie i geste piwo produkowane z prosa, drożdży i kukurydzy. Chlubą Bułgarów i trunkiem niemal narodowym jest rakija – mocna wódka sporządzana ze śliwek lub winogron, rewelacyjnie rozgrzewająca pita na gorąco, używana też często jako leku na przeziębienie.

Kraina winem płynąca

Niewielką przesadą byłoby stwierdzenie, że winorośl uprawia się w całej Bułgarii. W rzeczywistości, bułgarskie winiarstwo koncentruje się w pięciu regionach, z których każdy cechuje się nieco innym charakterem uprawianych szczepów, co – oczywiście – przekłada się w późniejszym etapie na rodzaj i jakość wina. Licząc od zachodu, pierwszym regionem jest Dolina Strumy, w południowo-zachodniej części Bułgarii. Ciekawostką jest znajdujące się tam najmniejsze miasto Europy, Melnik, położone dodatkowo w malowniczym otoczeniu piramid ziemnych, bez reszty pochłonięte produkcją wina. W północnej części kraju, na Równinie Dunajskiej, powstaje ponad 30 procent bułgarskiej produkcji. Nieco dalej na południe, w Dolinie Róż, poza słynnymi na cały świat kazanłyckimi różami, uprawia się również winorośl.Większość win bułgarskich to wina czerwone. Bardzo dużym plusem jest niewysoka cena za dobrą jakość, dzięki temu można urozmaicić sobie obiad lub kolację w gronie znajomych trunkiem o wyśmienitym smaku.
Cabernet, Gamza, Mawrud, Mełnik, Merlot, Otel, Pamid i Trakcja ? są to podstawowe rodzaje czerwonych win Bułgarskich uznanych na całym świecie.
Chardonnay, Ewksinowgrad, Galatea, Misket, Riesling oraz Zamianka ? są to zaś rodzaje białych win Bułgarskich.
Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW