BUŁGARIA   Podróżowanie to moja pasja

 Bułgaria leży w środkowej części Półwyspu Bałkańskiego. Sąsiaduje z Grecją, Macedonią, Serbią i Rumunią.  Na wschodzie granicę państwa wyznacza Morze Czarne. Bułgarię zamieszkuje prawie 8 milionów ludzi, z  czego ponad 80% to prawosławni. Największym miastem i zarazem stolicą państwa jest Sofia, która liczy  1200000 mieszkańców. Inne duże ośrodki miejskie to Płowdiw, Wana, Burgas, Plewen i Stara Zagora.

Neseber

Foto Rysiek Cienciala

Bułgaria Neseber to zabytkowe, bajeczne miasto, położone na małym półwyspie,
w odległości 3 km od Bułgaria Słonecznego Brzegu i 6 km od Sveti Vlas.
Historia Neseber sięga V w. p. n. e., kiedy to znany był jako Messembria.
 Z tego też okresu pochodzą ruiny murów obronnych, baszt i arkad, które niegdyś
 czyniły ten półwysep niedostępnym. Do dzisiejszych czasów zachowało się wiele
starych cerkiewek bizantyjskich (XI - XIV w.) oraz malowniczych uliczek i domów
mieszkalnych z XVIII i XIX w., charakterystycznych dla budownictwa czarnomorskiego
. Neseber Bułgaria jest obiektem wpisanym na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego
i znajduje się pod opieką UNESCO.
Od XI w. zaczęto używać nazwy Neseber. Znajduje się tu 41 starych cerkwi,
np.: Stara metropolia - cerkiew "Św. Sofia" (V w.), Nowa metropolia -
cerkiew "Św. Stefan" (X-XI w.), cerkiew "Św. Paraskiewa"(XII – XIV w.) i inne.
W cerkwi "Chrystos Pantokrator" (XIV w.) mieści się dzisiaj galeria sztuki,
 a "Św. Joan Aliturgetos" (XIII-XIV w.) to majstersztyk bułgarskiej architektury cerkiewnej.
 Ciekawe od strony architektonicznej są też stare domy Neseberu,
utrzymane w unikalnym starobułgarskim stylu.
Bułgaria, wczasy, wakacje, dojazd własny, apartamenty nad morzem, apartamenty
 w Neseber, bułgaria apartamenty, najlepsza oferta dla rodzin w Bułgarii

Autor filmu RC Studio Rysiek Cienciala


Sozopol

Foto Rysiek Cienciała

Bułgaria Sozopol - miejscowość położona 30 km od Burgas Bułgaria
Istnieje od VI w. p.n.e. wówczas była nazywana Apollonią. Nazwę zmieniono w III w.
, kiedy ludność przyjęła chrześcijaństwo: Sozopol - Miasto Zbawienia. To jedno z
najbardziej romantycznych miasteczek nad Morzem Czarnym Bułgaria, położony
na dwóch półwyspach dzieli się na Stary i Nowy Sozopol. Oferuje swoim gościom
dwie kameralne plaże, dyskoteki, restauracje oraz przytulne kawiarenki.
Miasto było zawsze centrum handlowym, utrzymującym kontakty z miastami
helleńskimi: Miletem, Atenami, Koryntem, wyspami Rodos, Lesbos i in. Wpływy,
jakie Sozopol miał w całej Tracji były możliwe dzięki porozumieniu z władcami
Carstwa Odryskiego w V w. p.n.e.
Jeszcze w końcu VI w. p.n.e. miasto miało w swym herbie i na bitych tam monetach
– kotwicę. Bogate miasto zwane przez współczesnych Apolonią Magną stało się
także centrum kultury i sztuki. Stare ikony i wspaniałe, rzeźbione w drewnie cerkiewne
ikonostasy stanowią arcydzieła tamtejszego rzemiosła. Interes wzbudzają i domy
utrzymane w stylu bułgarskiego Odrodzenia. Co roku, we wrześniu w Sozopol Bułgaria
odbywają się tu tradycyjne już Dni Sztuki "Apolonia".

Autor filmu RC Studio Rysiek Cienciała


Burgas

Burgas (250 000 mieszkańców) oddalony jest od Sofii o 390 km. Jest to czwarte co do wielkości miasto w Bułgarii. Znajduje się ono na półwyspie, w zachodniej części zatoki Burgaskiej. Otoczone jest trzema jeziorami: Burgaskim, Atanasowskim i Mandrenskim. Klimat tutejszy charakteryzuje się łagodną zimą i długim, słonecznym latem, a plaża ma ciemny czarny piasek.
Pierwszymi mieszkańcami tych terenów byli Tracy. Następnie istniało tu rzymskie miasto – Deultum, później zwane Dewelt. Nieco później rozwinęło się tu centrum lecznicze, u źródeł wody mineralnej. W Średniowieczu wzniesiony został zamek warowny "Pirgos", w XVII w. przemianowany na Burgas. Po wyzwoleniu z niewoli tureckiej miasto razrasta się i staje się centrum południowej części czarnomorskiego wybrzeża.
Burgas ma piękny Park Nadmorski oraz wiele zabytkowych budynków, np: katedrę prawosławną "Św. Cyryla i Metodego", kościół armeński, katedrę katolicką, cerkwie "Świętej Marii Dziewicy" i "Św. Iwana Rylskiego".
Muzeum Historyczne zgromadziło bogate zbiory dotyczące starożytnych osad na brzegach Morza Czarnego, a także nowszej historii tego regionu. Muzeum Etnograficzne ma kolekcję strojów ludowych, przedmiotów codziennego użytku oraz masek używanych podczas tradycyjnego święta "Kukiery". W Muzeum Naukowo-Przyrodniczym można zobaczyć zbiory geologiczne charakteryzujące tutejszy teren i dno morza.
Festiwale. W Burgasie, w kwietniu odbywają się Dni Niemieckiej i Austriackiej Muzyki Klasycznej; w maju i czerwcu – Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Era Wodnika"; w lipcu – Festiwal Muzyki Operowej i Klasycznej im. Emila Czakyrowa; w sierpniu – Międzynarodowy Festiwal Folkloru i Tydzień Sztuki Dziecięcej; we wrześniu – Konkurs Piosenki "Burgas i morze" i w grudniu – Międzynarodowy Konkurs Tańca Towarzyskiego.
Na brzegach Jezioro Burgaskiego gnieżdżą się pelikany, ibisy i czaple, a Jez. Mandreńskie jest ważnym rezerwatem ornitologicznym. Na północ od Burgasu znajduje się Jezioro Atanasowskie, które jest siedzibą wielu gatunków ptaków błotnych i morskich. Na Wyspie Św. Anastasji znajduje się zabytkowa cerkiew.
Interesujące są warzelnie soli na jez. Burgaskim i Atanasowskim. Pod budynkiem, w którym są łaźnie z wodą mineralną znaleziono ruiny antycznej rzymskiej osady. Na południe od Burgasu, w kierunku starej twierdzy Pirgos, znajduje się wieś Krajmorie. 15 km od miasta, w pobliżu Przylądka Czokalia, rozpościera się park.
Burgaski Łazienki Mineralne to jeden z najstarszych kurortów Bułgarii uzdrowisko położone między dobrze obszar krajobrazowy, winnice i ogrody owocowe, 15 km na północny zachód od Burgas. Woda jest przydatna do leczenia i profilaktyki: chorób układu ruchowego (choroby reumatyczne, lumbago, odnowa złamań kości, przykurcze inne), obwodowego układu nerwowego (nerwobóle, zapalenie nerwów, plexitis, dyskopatiach), przewlekłe choroby ginekologiczne, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, choroby nerek i kamieni przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek, dna moczanowa i hiperurykemia, profilaktyka i wzmocnienia organizmu.

Warna

Trzecie co do wielkości miasto w Bułgarii, uznane ogólnie za "królową" naszego wybrzeża czarnomorskiego. Warna nazywana jest "morską stolicą". Ciągnie się tu długi pas piaszczystej plaży (niestety nie najczystszej ze względu na miasto i port). Warna usytuowana jest na płaskim, wysokim tarasie, przy północno-zachodnim, dłuższym brzegu Zatoki Warneńskiej wcinającej się 7 km w głąb lądu.
Latem słońce zapewnia 10-11 godzin opalania dziennie, a morze, zdumiewająco spokojne, pozbawione jest niebezpiecznych fal i prądów. Warnę odwiedzać można przez cały rok ze względu na jej walory i atrakcyjną ofertę uzdrowiskową.
Szczególny, morski czar miasto zawdzięcza starożytnym, średniowiecznym, nowożytnym i współczesnym kulturom koegzystującym tutaj w toku dziejów. Już jako greckie Odessos, założone w VII w. p.n.e., przeżywało szczyty handlowej potęgi - utrzymywało kontakty z Atenami, Wyspami Jońskimi i Azją Mniejszą. Później należało do Cesarstwa Rzymskiego, a od VII w. n.e. znalazło się pod panowaniem bułgarskim. Wówczas otrzymało obecną nazwę, która pochodzi od słowiańskiego wyrazu vran oznaczającego 'czarny'. W 1391 r. Warnę zdobyli Turcy. Pod ich panowaniem pozostała aż do 2. pół. XIX w.
Warna jest dziś poważnym rywalem Sofii i Płowdiwu - konkuruje z nimi nie tylko gospodarczo, lecz przede wszystkim poziomem życia kulturalnego, liczbą zabytków, muzeów i galerii sztuki.
Warnę łączą z Sofią dwie linie kolejowe Północna przecina całą Północną Bułgarię i przechodzi przez malowniczy przełom rzeki Iskyr, a Podbałkańska dostarcza podróżnym przepięknych widoków słynnej na całym świecie Doliny Róż. Latem obydwoma liniami kursują specjalne pociągi pośpieszne. W pociągach są wagony sypialne i restauracyjne. Linie kolejowe łączą również Warnę z Ruse (na Dunaju) i z Burgas drugim co do wielkości miastem bułgarskim nad Morzem Czarnym. Regularne statki Bułgarskiej Żeglugi Przybrzeżnej kursują między Warną a wszystkimi ważniejszymi uzdrowiskami czarnomorskimi. Utrzymuje się stałe linie morskie: Warna - Burgas, Warna - Bałczyk - Kawarna i Warna - Obzor. Do tych miejscowości prowadzą i asfaltowane drogi, po których jeździ wiele autobusów. Wygodne szosy, wychodzące z Warny, prowadzą do najrozmaitszych miejscowości w kraju. Najprędzej, rzecz oczywista, można się dostać do Warny drogą powietrzną. Lotnisko warneńskie przyjmuje i wysyła samoloty osobowe na liniach Sofia - Warna, Płowdiw - Warna i Warna - Burgas. Bardzo dobrze jest zorganizowany i wewnętrzny transport miejski. Do wszystkich dzielnic miasta i do okolicznych miejscowości wypoczynkowych można dojechać autobusami, które kursują co kilka minut.

Kranevo

Kranevo to nadmorska miejscowość w północnej Bułgarii, u wybrzeży Morza Czarnego. Położona jest w prowincji Dobrich. Znajduje się w historycznym regionie Południowej Dobrudży. Niegdyś pomiędzy rokiem 1913, a 1940 należała do Rumunii. Jest to niewielka miejscowość położona dodatkowo nad brzegiem maleńkiej zatoczki. Stanowi doskonałe miejsce dla osób poszukujących spokoju i relaksu. Miasteczko zostało wybudowano w miejscu, gdzie niegdyś była starożytna twierdza, co dodatkowo dodaje mu uroku. Pobyt w spokojnym Kranevie można urozmaicić wybierając się na ciekawe wycieczki w okoliczne miejsca. W Kranevie odbywają się regularne imprezy. Każdego lata na przełomie maja i czerwca organizowany jest festiwal wieńców słowiańskich. Dzieci z takich państw, jak: Bułgaria, Rosja, Ukraina, Mołdawia, Białoruś oraz z innych konkurują w takich dyscyplinach, jak: śpiew, taniec, choreografia oraz występy sceniczne.

Bałczik

Bałczik znajduje się 42 km na północny-wschód od Warny. Stąd niedaleko do takich kurortów jak Albena, Rusałka i Złote Piaski. Jest to jedna z częściej odwiedzanych miejscowości na bułgarskim wybrzeżu.

Największą atrakcją Bałczik jest Ogród botaniczny z Pałacem. Plaża za to nie należy do najlepszych. Składa się z dwóch głównych odcinków. Pierwszy przy porcie jest największy i jedyny z bezpośrednim zejściem do morza. Jego minusem jest nieprzyjemny piasek i bliskość do starych zrujnowanych budynków przy porcie. Druga część ciągnie się wzdłuż zachodniej części promenady. Plażę zastępują sztucznie stworzone placyki z piaskiem i parasolami, a do morza schodzi się śliskimi betonowymi schodkami. Alternatywą do mało atrakcyjnej plaży są liczne baseny, część z nich zlokalizowana jest w bezpośredniej bliskości morza.
Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW